عمل پروتز سينه را جهت زيبايي انجام دهيم يا نه!

ساخت وبلاگ
چکیده : پروتز سينه؛ آري يا نه؟ پروتز سينه – امروزه استفاده از پروتز‌هاي سينه و عمل‌هاي... با عنوان : عمل پروتز سينه را جهت زيبايي انجام دهيم يا نه! بخوانید :

پروتز سينه چيست و از چه موادي ساخته مي شود؟
پروتز سينه چيست؟ پروتز ها پوششي سيليكوني دارند كه قبلا داخل آن را با سرم نرماسالين پر مي كردند. فايده اين نوع سيليكون آن بود كه جراح مي توانست پوشش سيليكوني را لوله كرده (بدون آن كه داخلش مايعي وجود داشته باشد) و از سوراخ كوچكي كه روي پوست سينه ايجاد كرده بود به داخل سينه منتقل كند و بعد داخل محفظه سيليكوني را از مايع پر كند، اما اشكال اين نوع سيليكون ها اين بود كه بيمار هنگام حركت حس مي كرد داخل سينه اش مشكي وجود دارد كه از آب پر شده و تكان مي خورد كه احساس ناخوشايندي است. اشكال بعدي اين بود كه به مرور زمان ناحيه اي از پوشش سيليكوني چروك خورده و از همان ناحيه پاره و سرم خالي مي شد.


آيا خالي شدن سرم به بافت سينه صدمه اي هم مي رساند؟
خير، سرم نرماسالين بعد از خروج از محفظه بسرعت در بافت پخش شده و قابليت جذب داشته و اثر بدي روي سينه نمي گذاشت.


پروتز هاي فعلي چه جنسي دارد؟
جنس پروتز سينه  – پروتز هايي كه امروزه در جراحي ها استفاده مي كنيم پوشش سيليكوني دارند، ولي داخل آن با ژل سيليكون پر شده و براساس انتخاب بيمار، ميزان پرشدگي شان متفاوت است و اندازه هاي خاص دارد. جنس روي پروتز ها نيز مختلف بوده و ممكن است صاف يا زبر باشد. البته شكل آنها هم فرق مي كند؛ بعضي گرد است و بعضي نيز مانند يك قطره اشك بوده كه قسمت فوقاني آن باريك تر و پايين آن پهن تر و بزرگ تر است. انتخاب آن نيز به عهده بيمار است.


آيا پروتز فقط در سينه كاربرد دارد؟
خير، پروتز را مي توان در فردي كه مثلا در اثر تصادف قسمتي از استخوان جمجمه اش يا قسمتي از استخوان حفره چشمش از بين رفته، استفاده كرد. البته در زيباسازي گونه نيز به كار مي رود. پروتز هاي صورت هم دو نوع است؛ سيليكوني و مدپوري (ماده مصنوعي حفره داري است كه بعد از قراردادن، بافت به داخلش نفوذ كرده و چون سلول هاي خوني كه با ميكروب ها مبارزه مي كنند مي توانند وارد شوند، احتمال عفونت در اين نوع كمتر است).


پروتز سينه مي تواند در آينده مشكلاتي براي فرد به وجود آورد؟
عوارض پروتز سينه – تا به حال مشكل خاصي گزارش نشده است، فقط كساني كه پروتز سينه دارند حتما بايد براي سونوگرافي يا راديوگرافي به راديولوژيستي مراجعه كنند كه در اين باره تجربه دارد. ضمن اين كه وجود پروتز، ماموگرافي يا سونوگرافي را كمي با مشكل مواجه مي كند.


شيردهي چطور؟
در شيردهي هيچ تاثيري ندارد، زيرا پروتز در دو نقطه جاي داده مي شود؛ زير بافت پستان يا زير بافت عضله. خونرساني بافت پستان نيز تغيير نمي كند. خانمي كه به طور ذاتي توانايي شيردهي دارد، با پروتز نيز مي تواند اين كار را انجام دهد.


دوام آن چقدر است؟
دوام پروتز سينه – به نظر من تا وقتي ضربه جدي به پروتز وارد نشده، مشكلي براي آن به وجود نمي آيد.


آيا پروتزگذاري عوارضي هم دارد؟
بله، اين عوارض به دو دسته كوتاه مدت و درازمدت تقسيم مي شوند. از شايع ترين عوارض كوتاه مدت مي توانيم به عفونت اشاره كنيم. به طور كلي ورود هر جسم خارجي در بدن مي تواند احتمال عفونت را بالا ببرد. در درازمدت هم شايع ترين عارضه، كپسولار كانتركچر است. وقتي بافت خارجي درون بدن قرار مي گيرد، بدن يك لايه هم بندي كيسه مانند را به دور آن تشكيل مي دهد و بافت خارجي را درون كيسه اي حبس مي كند.

 

اين حالت ممكن است باعث شود بافت هاي كلاژني اطراف دچار انقباض شده و پروتز را تحت فشار قرار دهد. شرايط به وجود آمده شكل پروتز را تغيير مي دهد و به دنبال آن شكل سينه نيز تغيير مي كند و بدشكل مي شود. البته درد نيز ايجاد مي شود. پس علامت اصلي در درازمدت، درد و ايجاد نامنظمي در شكل سينه است.
ميزان شيوع اين آسيب زياد است؟
آمار هاي مختلفي ارائه مي شود؛ بين 3 تا 30 درصد، ولي به نظر من 3 درصد بيشتر به واقعيت نزديك است.


اندازه پروتز را هميشه بيماران تعيين مي كنند؟
اندازه پروتز سينه – اندازه پروتز با همفكري بين پزشك و بيمار تعيين مي شود. البته ما استانداردهايي داريم كه بايد به آنها دقت كنيم؛ يعني دور سينه با دور باسن بايد تناسب داشته باشد. ولي در ايران شايع ترين شكايتي كه بيمار بعد از عمل جراحي دارد، اين است كه اي كاش پروتز بزرگ تري انتخاب مي كرد.


پروتز ها در خانم هايي كه مثلا به دليل بيماري سرطان سينه قسمتي يا تمام بافت سينه خود را از دست داده اند نيز كاربرد دارد؟
علاوه بر سرطان سينه، بيماري هايي وجود دارد كه به طور مادرزادي يك طرف قفسه سينه رشد خوبي ندارد و فرد دچار نوعي عدم تقارن در دو طرف بدنش مي شود. در اين مواقع بايد بازسازي انجام شود. براي اين كار سينه را كمي پاكسازي كرده؛ يعني بافت هاي اضافه را بر مي داريم و پروتز مي گذاريم، اما مشكل اينجاست اگر پروتز را به تنهايي بگذاريم زير پوست نازك بدن براحتي قابل لمس است به همين دليل از راه ديگري كه تزريق چربي است براي ترميم استفاده مي كنيم تا سينه طبيعي تر به نظر برسد.
چربي از ناحيه اي از شكم گرفته مي شود كه از نظر جنس شباهت بيشتري به بافت سينه دارد. چربي به ناحيه سينه تزريق مي شود و بعد از اين كه ضخامت مشخصي پيدا كرد، پروتز را زير آن جاي مي دهيم ولي راه خيلي بهتر اين است كه چربي از ناحيه تحتاني شكم بخصوص در خانمي كه زايمان هم داشته گرفته و از طريق تزريق به سينه منتقل شود. ممكن است اين چربي ها به تنهايي بتواند حجم كافي توليد كند (يعني بتوان شكلي مانند سينه مقابل به دست آورد) اگر نتوانيم اين كار را بكنيم مجبور به استفاده از سيليكون خواهيم بود.


آيا تزريق چربي روش بهتري نيست؟
خير، براي تزريق چربي حداقل به 300 سي سي چربي نياز داريم. به دست آوردن اين حجم از چربي كار دشواري است و خيلي از بدن ها چنين بافتي ندارند و خاصيت اين بافت اين است كه هر چقدر بيشتر تزريق شود، احتمال جذبش بالاتر مي رود. مثلا وقتي در صورت ده سي سي چربي تزريق مي كنيم، ممكن است فقط 3 سي سي آن باقي بماند و نياز به چند بار تزريق داشته باشيم. در سينه نيز به همين ترتيب است و هميشه نمي توانيم نتيجه صد درصد و قطعي از اين راه به دست آوريم.


معمولا چنين جراحي هايي برش هايي را هم بر جاي مي گذارد. آيا ناحيه برش را مي توان از بين برد؟
از راه هاي مختلفي مي توان پروتز را گذاشت؛ از راه زير بغل، از راه زير سينه و از طريق برشي در ناحيه هاله سينه. ولي به نظر من راه زير بغل روش مناسبي نيست، زيرا نمي توان سيليكون را به دقت جا گذاري كرد. ولي دو روش ديگر بهتر است. برش زير سينه برشي شش تا هفت سانتي متري است كه بعد از يك سال، خط كمرنگي از آن باقي مي ماند. دور هاله قهوه اي سينه هم كمترين جلب توجه را مي كند. البته در مواردي كه از طريق دور هاله سيليكون وارد مي شود بايد به قطر آن توجه داشته باشيم.

جراح پروتز سینه...
ما را در سایت جراح پروتز سینه دنبال می کنید

نویسنده : شیما بازدید : 17 تاريخ : دوشنبه 30 بهمن 1396 ساعت: 19:26