خطرات و عوارض جراحي ليپوساكشن چيست؟

ساخت وبلاگ
چکیده : ليپوساكشن (liposuction) يك جراحي زيبايي براي از بين بردن توده هاي چربي در افراد چاق مي باشد. جر... با عنوان : خطرات و عوارض جراحي ليپوساكشن چيست؟ بخوانید :

مهم ترين موضوع در خصوص جراحي ليپوساكشن اين است كه اين جراجي نمي تواند روش مناسبي براي درمان چاقي باشد. ليپوساكشن فقط براي افرادي كه وزن نسبتا متعادلي دارند ولي بدنشان شكل مناسبي ندارد، توصيه مي شود. با اين حال باز هم به خاطر عوارض جانبي اين عمل بهتر است كه اشخاص براي خوش فرم كردن اندامشان از روش ديگري به جز ليپوساكشن استفاده نمايند.

 

آيا عمل ليپوساكشن باعث كاهش وزن مي شود؟

نه! عمل ليپوساكشن هرگز باعث كاهش وزن در افراد نمي شود و فقط باعث كم كرد سايز بدن مي شود، بنابراين براي كساني كه چاق هستند و وزن بالاي 100 كيلو گرم دارند اصلا توصيه نمي شود به خاطر اينكه هرگز به وزن ايده آل و اندام مناسب نمي رسند. اين عمل بيشتر براي كساني كه وزن مناسب دارند ولي در بعضي از قسمت هاي بدنشان توده هاي چربي به وجود آمده است كه با ورزش و رژيم غذايي از بين نمي رود، مناسب است. ولي باز هم پزشكان توصيه مي كنند كه تا حد امكان از اين عمل جراحي براي شكل دادن بدنتان استفاده نكنيد زيرا كه عوارض بسيار زيادي مخصوصا براي كساني كه پوستشان شل مي باشد، دارد.

 

جراحي ليپوساكشن چگونه انجام مي شود؟

از طريق برشهاي كوچك 3-4 ميلي متري و با استفاده از لوله هاي فلزي باريك و دستگاه مكنده چربي هاي عمقي برداشته ميشوند .
يكي از روشهاي جديد در ليپوساكشن ،استفاده از امواج صوتي (sound wavesاست. به دليل وجود عوارض بيشتر استفاده از آن محدود به مناطقي از بدن است كه حاوي چربي متراكم بوده و با روش معمول قابل كشيدن نباشد. 

 

آيا چربي مجددا بعد از ليپوساكشن باز مي گردد؟

تعداد سلولهاي چربي ثابت است و بعد از ليپوساكشن سلولهاي برداشته شده جايگزين نمي شوند، ولي در صورت عدم رعايت رژيم غذايي ،سلولهاي باقي مانده چربي اضافي را در خود ذخيره كرده و متورم ميشوند. اما در هر صورت چاق شدن مجدد فرد به شكي متناسب و در تمام سطح بدن رخ ميدهد. 

 

نوع بيهوشي در ليپوساكشن چگونه است؟

انواع مختلفي از روشهاي بيهوشي در ليپوساكشن به كار مي رود. اگر قرار است كه ليپوساكشن به صورت محدود و با حجم كم انجام شود، بي حسي موضعي كفايت مي كند، اما در صورت تمايل بيمار، به صورت همزمان از داروهاي آرام بخش و خواب آور نيز استفاده ميشود. در برخي موارد خصوصا با حجم هاي بالا ي ليپوساكشن ، بيهوشي عمومي كاربرد دارد. 

  

بعد از عمل ليپوساكشن چه اتفاقي رخ مي دهد؟

كساني كه قصد انجام دادن عمل ليپوساكشن را دارند، بهتر است به موارد زير توجه داشته باشند:

 

 • ترشح بد بو از محل سوراخ ها در بدنتان
 • ورم بسيار زياد كه حتما براي كنترل اين ورم بايد از گن استفاده كنيد. معمولا اين ورم تا چندين ماه بعد از عمل ادامه دارد.
 • درد بعد از عمل شديد خواهد بود و در ضمن كبودي پوست ميتواند زياد باشد.
 • پوست بدنتان بسيار شل مي شود.

عوارض برداشتن چربي به روش ليپوساكشن

برداشتن چربي به روش ليپوساكشن عوارض و خطرات زيادي را به همراه دارد و فقط بايد در موارد خاص از جمله هنگامي كه بيمار به علت چاقي در حالت خفگي است انجام شود. بهتر است بدانيد در هر بار عمل، حداكثر 7 كيلوگرم چربي از بدن خارج مي شود. اين عمل به روش هاي متفاوتي از جمله امواج صوتي (sound wavesانجام مي شود كه عوارض خاصي به همراه دارد كه عبارت اند از:

 

 • ورم ناشي از ايجاد حفره در بدن كه معمولا اين ورم ماندگار است.
 • سوختگي كه به خاطر حررات بالايي كه بدن داده مي شود تا چربي ها ذوب شوند و سپس تخليه شوند.
 • زخم هاي طولاني مدت كه در اثر عمل ليپوساكشن ايجاد مي شود.
 • صدمه هاي مكانيكي به ناحيه ايي كه عمل شده است مانند شكم، ران، باسن، سينه.
 • صدمه به عروق لنفاتيك
 • ايجاد فرو رفتگي در بافتي كه چربي آن برداشته شده است.
 

اگر شخصي كه عمل ساكشن را انجام داده است، بعد از عمل رژيم غذايي نداشته باشد، چربي باز مي گردد و ايجاد توده هاي چربي يكي از عوارضي است كه فرد بعد از عمل به آن دچار مي شود.

 


جراحي ليپوساكشن براي چه افرادي مناسب نمي باشد؟
 • افرادي كه به علت چاقي دچار درد هاي استخواني و درد هاي ستون فقرات هستند.
 • اشخاصي كه مبتلا به بيماري ديابت مي باشند، هرگز نبايد اين عمل را انجام بدهند.
 • فردي كه فشار خون بالا دارد.
 • سن فاكتور مهمي در اين عمل دارد، بهتر است اشخاصي كه سن بالاي 40 دارند به اين عمل فكر نكنند، زيرا كه پوستشان انعطاف پذير نمي باشد.
  

 

 

 

در كل آن هايي كه بايد اين عمل را انجام دهند حتما قبل از انجام اين عمل، بدن را از نظر سيستم‌ هاي گوارشي و غدد بررسي كنند چرا كه گاهي اوقات افراد به كم كاري تيروئيد يا ديابت دچار هستند كه مي ‌توانند براي عمل ايجاد مشكل كنند. بهتر است، كساني كه مبتلا به ديابت و فشار خون مي باشند از انجام دادن اين عمل صرف نظر نمايند زيرا خطرات زيادي از جمله مرگ را به دنبال دارد.

 
جراح پروتز سینه...
ما را در سایت جراح پروتز سینه دنبال می کنید

نویسنده : شیما بازدید : 15 تاريخ : دوشنبه 30 بهمن 1396 ساعت: 19:27